3D uspomene čuvaju sjećanja
Male su bebe preslatke, zar ne? Ona divna stopala i ručice koje smo izljubili stotinu puta uspomene su koje želimo zauvijek sačuvati. Sjećanja će ostati, no želimo li od uspomena nešto više, moramo ih učiniti opipljivima. Kako? Tako da ih izradimo sami.
Kada su moje djevojčice bile bebe, izradili smo 3D šake i stopala od gipsa. Oni maleni skvrčeni prstići ostat će dio naše svakodnevnice. Sada, kad su malo veće, imaju 3 i 7 godina, otišle smo korak dalje i izradile 3D maske života i sačuvali njihove crte lica. Moram priznati da smo se ludo zabavljale tijekom izrade. Sudjelovale su u svakom koraku i to ih je posebno veselilo.
5 koraka do 3D uspomene
Kao i uvijek, tu je i naš video tutorijal koji će vas vizualno usmjeriti kako izraditi 3D uspomene.
1. KORAK – tijesto od brašna, odnosno kalup
- 500 g brašna
- 250 g soli
- 200 ml mlake vode
- žličica ulja
Mijesite tijesto dok ne postane glatko.
Za glađi rezultat prvo pomiješajte sol i vodu – tako se sol brže otapa. Ako tijesto ne mijesite dovoljno dugo, ostat će zrnato, a za kalup vam treba vrlo glatka površina.
2. KORAK – otisak
- U zdjelu dovoljnog promjera za šake, stopala ili lice, stavite prozirnu foliju koja će viriti van rubova zdjele bar nekoliko centimetara. Na taj način lakše ćete izvući gotov proizvod. Ovo je metoda do koje sam došla nakon mnogih neuspješnih vađenja modela – konačno bez muke i bez pucanja. Mi smo za lice rabili prazne kutije i u tom slučaju vam folija i ne treba, kutiju samo možete rasparati.
- Umetnite dovoljno tijesta da možete udubiti otisak.
- Za otiske stopala i šaka tijesto lagano nauljite, tako će otisak biti puno detaljniji i efektniji. Za lice nismo koristili ulje jer nismo htjeli sve umastiti, no ako želite, možete.
- Utisnite šakice, stopalo ili lice. Vidjet ćete u videu kako smo mi to izveli i olakšali postupak.
- Kod ruku i stopala utisnite svaki prstić posebno. Možda nećete uspjeti iz prve, nisam ni ja. Samo premijesite tijesto i ponovite postupak.
3. KORAK – priprema modelarskog gipsa
- U zdjelu stavite gips i vodu u omjeru 2:1.
- Pričekajte 1 minutu.
- Promiješajte.
- Prije nego što izlijete gips, označite na zdjeli gdje ćete napraviti rupice da ukras može visjeti na zidu.
- Izlijte gips u kalup i lagano tupkajte kalupom po stolu da izađe višak zraka.
- Stavite odmah slamke da udubite rupice.
- Ostavite da se suši bar 24 sata.
4. KORAK – oblikovanje
- Izbrusite neravne rubove brusnim papirom.
- Otisak možete ostaviti u obliku koji ste zamislili ili ga potpuno oblikovati, kao što smo mi s licima.
- Ako želite na poleđini upisati ime i datum, učinite to čačkalicom i obavezno prije nego se gips potpuno osuši – dakle, ubrzo nakon vađenja iz kalupa. Bit će lakše.
5. KORAK – završno uređivanje
- Ovaj korak potpuno ovisi o vašim željama. Možete ih polakirati, obojiti ili samo sprejem naglasiti detalje.
- Mi smo rukice ostavili u integralnoj verziji, baka i nona su svoje polakirale, a lice sam kistom obojila u zlatno i spužvicom zagladila neravnine od kista.
None, nonići, bake i djedovi posebno se vesele ovakvim poklonima. Svaki put kada smo u posjetu, pogled na ove uspomene koje krase njihov zid posebno me dirnu. Jedan smo otisak čak napravili tako da se djevojčice drže za ruke i otisnu u kalup. Možete i svoje ruke staviti preko njihovih, ideja ima bezbroj.
Do idućeg tipkanja budite mi zdravi i kreativni i šaljite nam u uredništvo svoje radove i dojmove!