U Kostreni puštena u rad mjerna stanica za motrenje medenja
Tehnološkim rješenjima nastoji se povećati pčelarska proizvodnja i kvaliteta pčelarenja u županiji.
Projekt “Motrenje medenja Primorsko-goranske županije” temelji se na primjeni suvremenih tehnoloških rješenja za postizanje značajnog povećanja produktivnosti pčelarske proizvodnje.
13. pokretna mjerna stanica u Podurinju
Potporu programu motrenja medenja sufinancirala je Općina Kostrena nabavom pokretne terenske mjerne stanice u iznosu od 10.000,00 kuna. Navedena mjerna stanica, 13. po redu, započela je s radom 4. svibnja 2021. godine, neposredno prije početka pčelarske sezone 2021 godine.
Mobilne terenske mjerne stanice osiguravaju mogućnost elektroničkog prikupljanja, dostave i bilježenja višestrukih dnevnih podataka i to: vanjsku temperaturu, relativnu vlagu, masu u kg na dvije decimale (prinos), temperaturu legla, kontaktni alarm, senzor mjerenja brzine vjetra (anemometar) i senzor padalina (kišomjer).
Podatci se prikupljaju, prate i analiziraju mrežnim putem, a projekt sufinancira Centar za poljoprivredu i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije iz Stare Sušice uz gradove: Bakar, Kastav, Krk, Novi Vinodolski i Opatiju te općine Bašku, Klanu, Kostrenu, Lovran, Matulji, Omišalj, Punat, Općinu Vinodolsku i Vrbnik.
Projekt „Motrenje medenja PGŽ“ predstavlja višegodišnju programsku aktivnost pa se planira povećavati broj terenskih mjernih stanica i obuka pčelara koji će o njima voditi brigu. Vlasnik pčelinjaka u Podurinju jest Alen Maras.
Suradnja pčelara i znanstvene zajednice
Dosadašnja provedba programa dovela je do izrade predikcijskih modela medenja. S tim ciljem potpisana je suradnja sa Sveučilištem u Rijeci, Centrom za napredno računanje i modeliranje na čelu s prof. dr. sc. Ladom Kranjčevićem, istaknutim hrvatskim i međunarodnim IT stručnjakom.
Informacije dobivene Programom obrađivat će se ustupanjem resursa „super računala“ BURA Sveučilišta u Rijeci, najjačeg kompjuterskog sustava Jugoistočne Europe i 440. računalnog sustava po procesnoj snazi u svijetu.
Programske aktivnosti praćenja lisnih i štitastih uši provode na području Primorsko-goranske županije u suradnji s Odjelom za biologiju, Sveučilišta “Josip Juraj Strossmayer” u Osijeku te poznatom stručnjakinjom u području hrvatske entomologije doc. dr. sc. Mirtom Sudarić Bogojević. Ova istraživanja već su rezultirala pronalaskom nove vrste lisne uši u RH – lat. Drepanosiphoniella fugans na stablu maklena (Acer monspessulanum L.) identificiranoj na otoku Krku u ljeto 2019. godine.
Institucionalno povezivanje primarnog proizvođačkog sektora s vrhunskim znanstvenim centrom za nove tehnologije u području obrade i primjene podataka prikupljenih samim Programom, zasigurno je dokaz prepoznate kvalitete uloženih napora i postignutih rezultata koje su uložili dionici Programa.
Bogati prirodni resursi pogodni za kvalitetan med
Specifičnost hrvatskog pčelarstva predstavlja pčelinja paša koja ponajviše ovisi od rasprostranjenosti odnosno zastupljenosti biljnih zajednica i brojnosti vrsta biljnog pokrova.
Posebno treba naglasiti kako zemljopisni i klimatski položaj Primorsko-goranske županije koja na relativno maloj površini osigurava prirodne resurse za proizvodnju više različitih vrsta meda. Neke od njih tržište meda neke svrstava u vrhunske i jako tražene. U tome se posebice ističu goranski medun (ponajviše smreke te drugih biljnih zajednica Gorskog kotara) te med primorske kadulje, koji se ubrajaju u najznačajnije pčelinje proizvode Primorsko-goranske županije.
Pored njih treba istaknuti i potencijal proizvodnje i trženja meda primorskog vrijeska, primorskih meduna, lipe, bagrema, kestena, ali i vrlo karakterističnih inačica multiflornog meda – primorskih i planinskih livadnih zajednica.
Gradovi i općine, koji su prepoznali važnost „Programa motrenja medenja PGŽ-a“, svojim su doprinosom dali značajnu potporu unapređenju i razvoju pčelarstva, a Općina Kostrena tako je pokazala da potiče kvalitetu proizvodnje meda, ali i nastojanja da se podrže, očuvaju i unaprijede prirodni resursi.