Drugi dan Mikulne uspješno je spojio tradiciju, zabavu i humanost
Drugi dan Mikulne protekao je u znaku tradicije, kreativnosti i humanosti, okupljajući posjetitelje svih generacija u toploj i veseloj blagdanskoj atmosferi.
Dnevni program započeo je raznovrsnim kreativnim radionicama za najmlađe, dok su udruge, kreativci i lokalni OPG-ovi na štandovima predstavili prigodne proizvode i delicije, koje su ponudili posjetiteljima u zamjenu za donacije, sudjelujući tako u sajanju za zajednički humanitarni cilj.
Poseban trenutak dana bilo je uprizorenje sajanja, starog pomorskog običaja koji simbolizira zajedništvo i uzajamno pomaganje u zajednici. Plesna udruga Ri Dance i članovi Bratovštine sv. Nikole Kostrena Sv. Barbara dočarali su posjetiteljima ovaj tradicijski čin, podsjećajući na važnost solidarnosti, ali i čuvanja baštine.
Saja saja inkoča
Župnik Antun Burmašević 1869. godine osnovao je Bratovštinu svetog Nikole čija je svrha bila pomaganje obiteljima koje su izgubile hranitelja, koji je nestao, umro ili stradao na moru. Sajanje je značilo prikupljanje novca i ostalih donacija poput obuće, odjeće, drva za ogrjev i drugih korisnih potrepština obilaženjem kostrenskih kuća, od vrata do vrata. Ovaj se obred odvijao na blagdan sv. Nikole čija su dobra djela bila inspiracija za djelovanje Bratovštine. U sajanju su sudjelovali oni pomorci koji bi su u tom času zatekli doma. Obučeni u tradicionalne pomorske kabanice i gumene čizme, nosili su malo sidro, zvono i upaljeni petrolejski feral bez obzira na danje svjetlo. Kad bi došli do kuće zvonili bi ili lupali na vrata. Kada bi ukućani otvorili vrata, zakačili bi sidro kako se vrata ne bi mogla zatvoriti uz riječi “saja, saja – inkoča”, dajući do znanja da su usidreni i da ukućani neće moći zatvoriti vrata prije nego daju svoj prilog. Tek tada bi otkačili sidro i s riječima “saja- saja” napustili kuću i privrat. Sajanje je bilo i danas je više od prikupljanja donacija, to je čin solidarnosti nade i povezanosti jedne zajednice.
U duhu te tradicije, Kostrena je i ove godine odlučila “sajati” za plemeniti cilj pa će kroz Mikulnu i druge prosinačke manifestacije prikupljati sredstva za Dom za nezbrinutu djecu Ivana Brlić Mažuranić iz Lovrana.
Za gastronomski dio programa pobrinuo se Kristijan Kozmić, autor kuharice “Primorski pijat”, koji je pripremao tradicionalne lignje na kostrenski. Posjetitelji su imali priliku degustirati ovo autohtono jelo, uživajući u okusima lokalne kuhinje.
Nakon bogatog dnevnog programa, večernji sati počeli su energičnim nastupom Maura Staraja & La Bande, koji je rasplesao publiku, a večer je svojim hitovima zaključio legendarni Alen Vitasović.
Ovogodišnja Mikulna je na najbolji način pokazala kako se tradicija, zabava i humanost mogu uspješno spojiti u privlačnu manifestaciju koja okuplja i oplemenjuje zajednicu.
Mikulnu je organizirala Turistička zajednica općine Kostrena uz potporu Općine Kostrena, Centra kulture Kostrena i KD Kostrena.