Izložbom radova završena Likovna radionica projekta Stori po svoju
U prostoriji Likovne udruge Veli pinel u na Trgu sv. Barbare izloženi su radovi polaznika Likovne radionice projekta Stori po svoju.
Izložbom je završena Likovna radionica koja je trajala gotovo tri mjeseca, a na kojoj je sudjelovalo šesnaest polaznika u dobi od 6 do 12 godina. Polaznici su se kroz radionicu susreli s vrlo specifičnom tehnikom – fraktalni crtež (art-terapija). Voditelj radionice Edi Gustin objasnio je što je to fraktalni crtež.
– Djeca zatvore oči i prema slušanju glazbe crtaju, povlače liniju u kontinuitetu bez dizanja s podloge i ja ih zaustavim u nekom trenutku. Nakon toga kreće bojanje, biraju boje sa zatvorenim očima i mogu do deset ploha obojiti u jednoj boji s tim da se susjedne ne smiju dodirivati. I to su osnovna pravila, a ostalo je njihova sloboda i kreacije.
Svaka od deset radionica imala je svoju temu poput: Moja najdraža igračka, Što ću biti kad odrastem, Čudovište iz ormara, Što bi sebe pitao za 30 godina i slično.
– Odabrao sam ovu radionicu jer je to prilagođeno svim dobnim skupinama. Inače imam radionice s djecom gdje uče crtati i slikati, a ovdje je jedan kontinuitet od deset radionica bio prigodan da im uvedem nešto novo s čime se do sada nisu susreli. Tehnika je stvorena i za onog tko zna i ne zna crtati, primijenjena je svima, od 7 do 77. Kod djece se fraktalnim crtežom razvija psiho-motorika, povezanost ruke, oka, načina bojanja, koncentracija… Također, iz ubrzanog života, kakav živimo, ovo ih ipak malo usporava i približava samima sebi. Oni kroz taj crtež upoznaju sebe. – rekao je Edi Gustin.
Ova tehnika koristi se vrlo često i kao psihoanaliza s odraslima, a pritom se analizira koje su boje korištene, način izražavanja, kakve su plohe nacrtane (geometrijske ili valovite), ima li više manjih ili većih dijelova i slično. Na ovoj radionici s djecom nije se ulazilo u psihoanalizu.
Polaznicima Likovne radionice po završetku su podijeljene i diplome.
Zadovoljna i ponosna lica malih umjetnika dokaz su da su ovakve radionice potrebne djeci i da na njih djeluju samo pozitivno.