Kostrena

Kako se nositi s FOMO-om?

Jeste li ikada osjetili anksioznost ili nesigurnost zbog propuštanja nečega uzbudljivog ili važnog što drugi rade? Otvoren je novi restoran koji svi hvale, kad ćete ići? Svi pričaju o novoj seriji, a vi je nikako ne stignete pogledati? Gledate kako je prijatelju bilo dobro na putovanju, a vi ne možete putovati jer imate malo dijete. Izašao je novi auto koji izgleda tako dobro da bi ga baš bilo dobro imati? Ako jeste, onda ste iskusili FOMO, odnosno strah od propuštanja (Fear of missing out).

FOMO je vjerojatno postojao i prije, ali je postao toliko uobičajeni fenomen u digitalnom dobu da je dobio i svoj naziv. U današnje smo vrijeme stalno izloženi odabranim i uljepšanim trenucima života drugih na društvenim mrežama. Također, ponuda svega je ogromna i nemoguće je iskusiti čak ni mali postotak svega što je na raspolaganju. FOMO nas čini nezadovoljnima vlastitim životom i potiče da donosimo impulzivne ili nezdrave odluke kako bismo izbjegli propuštanje pa ćemo potrošiti više nego što si možemo priuštiti, izmoriti se i tako ugroziti zdravlje ili se upuštati u neke stvari koje zapravo ni ne volimo samo da ih ne bi propustili (jer svi kažu kako su super!). To radimo i sa djecom koja danas imaju toliko mogućnosti da im je teško nešto uskratiti pa su često zauzeti svaki dan po cijeli dan bez vremena za igru i dosadu.

Zato nije iznenađenje da se je pokazalo da FOMO može ozbiljno utjecati na naše mentalno i fizičko zdravlje uzrokujući stres, anksioznost, depresiju, umor, glavobolje i iscrpljenost.

Kako se nositi s FOMO-om i više uživati u vlastitom životu? Evo nekoliko savjeta i smjernica za koje se je pokazalo da umanjuju ovaj loš osjećaj i njegove posljedice.

  • Ograničite upotrebu društvenih mreža. Društvene mreže mogu bitan su izvor FOMO-a, jer nam prikazuju što drugi rade, imaju ili postižu, a da nam ne prikazuju borbe, izazove ili troškove iza toga. Mogu stvarati pritisak da pratimo najnovije trendove, vijesti i događaje ili dijelimo svaki detalj svog života online. Pokušajte ograničiti vrijeme i učestalost provjere društvenih mreža te prestanite pratiti osobe za koje vidite da vam potiču FOMO. Također, umjesto lažnog društvenog života preko društvenih mreža potrudite se i organizirajte pravo druženje uživo sa stvarnim ljudima.
  • Prakticirajte zahvalnost. Zahvalnost je suprotnost FOMO-u. To je cijenjenje onoga što imamo i što doživljavamo u našim životima, umjesto usmjeravanje na ono što nam nedostaje ili što propuštamo. Zahvalnost može poboljšati naše raspoloženje, samopouzdanje i sreću, te smanjiti zavist, anksioznost i depresiju. Kako biste prakticirali zahvalnost, možete voditi dnevnik zahvalnosti, izraziti zahvalnost drugima ili se pred spavanje prisjetiti pozitivnih aspekata svog života na kojima možete biti zahvalni (vjerujte, sigurno ih ima pregršt, samo ih uzimate zdravo za gotovo dok su zapravo velika vrijednost).
  • Fokusirajte se na svoje ciljeve i ono što je vama bitno. FOMO nas može odvratiti od vlastitih ciljeva i vrijednosti te nas natjerati da jurimo za stvarima koje nisu značajne ili usklađene s našim pravim bićem. Pa tako možda žalite što niste bili u novom klubu zato jer svi o tome piše, a ne zato što vi zaista volite hranu ili izlaske. Kako biste prevladali FOMO, trebate se fokusirati na ono što vam je važno i slijediti vlastite strasti i interese. To vam može pomoći da se osjećate ispunjenije, autentičnije i samopouzdanije u svojim životnim izborima.

FOMO je prirodan i uobičajen osjećaj praktički neizbježan u ovom svijetu koji toliko toga nudi. Dozvolite mu da bude tu, ali mu ne dajte da vam pokvari dobre stvari ili vas natjera da činite nešto što zapravo ne želite ili vam dugoročno šteti. Naročito nemojte dozvoliti da vam oduzme i uživanje u ovom što doživljavate. Uvijek ćemo nešto propuštati, ali nije baš sve bitno i presudno, većina toga je slična kao nešto što smo već doživjeli ili puno manje bitna nego što to drugi žele predstaviti. Take it easy, sve u svoje vrijeme i s mjerom.