Novosti

Knjižnica Kostrena i ove godine svojim zanimljivim programom obilježava Noć knjige

Kao protuteža podijeljenom i opterećenom svijetu, ovogodišnja Noć knjige posvećena je miru, zajedništvu, nježnosti, dijalogu, razumijevanju, solidarnosti i empatiji kao temeljima zdravog pojedinca i društva.

Želja je potaknuti promišljanje o miru kao zajedničkoj vrijednosti, o nježnosti kao snazi, o razgovoru koji ne isključuje nego povezuje te o empatiji koja počinje razumijevanjem vlastitih unutarnjih svjetova, a širi se prema drugome.

Misao vodilja ovogodišnje Noći knjige iznjedrila je iz pjesme Pobratimstvo lica u svemiru velikog Tina Ujevića. Njegova ideja duhovne srodnosti među ljudima svevremena je i snažna, podsjećajući nas da smo, unatoč razlikama, upućeni jedni na druge.

Značajne obljetnice u 2026. godini

Od značajnijih obljetnica u ovoj godini treba spomenuti: 170. obljetnicu rođenja Nikole Tesle, podsjećamo i na 90. obljetnicu nasilne smrti Federica Garcíe Lorce, 45. godišnjicu smrti Miroslava Krleže, jednog od najsnažnijih antiratnih glasova hrvatske književnosti, te 40. godišnjicu smrti Jorgea Luisa Borgesa. Prisjećamo se i velikog pjesnika unutarnjeg mira i ravnoteže, Tina Ujevića, kojemu smo krajem prošle godine obilježili 70. obljetnicu smrti.

U kontekstu ovogodišnje teme Noći knjige, spominjemo se i 55. obljetnice praizvedbe jednog od najpopularnijih hrvatskih mjuzikala Jalta, Jalta (Grgić, Kabiljo).

Program:

  • 8,30 sati Poohova čarobna šuma – velike istine srca

Sudionici: učenici 1. – 8. razreda, učitelji, stručni suradnici Osnovne škole Kostrena

Projekt koji su  osmislili i organizirali učitelji, nastavnici i stručni suradnici OŠ Kostrena s ciljem da učenici kroz istraživanje književnih djela o Winnieju Poohu razvijaju razumijevanje temeljnih životnih vrijednosti te se potiče njihovo emocionalno i socijalno sazrijevanje uz razvijanje čitalačke pismenosti i ljubavi prema čitanju.

  • 19 sati Goran Blažević: Karavana ‒ ekspedicija na devi kroz pustinju Rub Al Khali,

Promocija knjige i putopisno predavanje Gorana Blaževića, putopisca i pustolova iz Umaga. Priča je to o nesvakidašnjem iskustvu prelaska jedne od najvećih svjetskih pustinja, Rub al Khali u Saudijskoj Arabiji. Nakon „Svilima“, knjige o njegovom 3300 km dugom pješačenju od Jordana do Hrvatske, Blažević je ovoga puta 650 km pijeska prešao – na leđima deve. Početkom 2019. godine dobio je priliku biti jedan od prvih stranaca s turističkom vizom za ulazak u Saudijsku Arabiju, državu desetljećima zatvorenu za strance. Bio je dio velike ekspedicije kroz pustinju koju je organizirala saudijska kraljevska obitelj i koja je nosila ime „Rakayib“ – na arapskome, „karavana deva“. Cilj ekspedicije bio je stvoriti najveću karavanu deva koja je ikad prošla tom pustinjom.