KulturaZanimljivosti

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Dan kada je Crvena armija 27. siječnja 1945. godine oslobodila najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz – Birkenau u Poljskoj, Ujedinjeni narodi su, donošenjem Rezolucije o danu sjećanja na holokaust 2005. godine, proglasili danom sjećanja na sve žrtve holokausta.

Nacisti, koji su na vlast došli u siječnju 1933., vjerovali su u to da su Nijemci rasno superiorni te je uz odobrenje države za provođenje nacističkog režima tijekom holokausta ubijeno približno 11 milijuna ljudi.

Nacistički režim

Holokaust je provodio njemački nacistički režim nad milijunima Židova, Roma, Slavena, homoseksualaca, osoba s invaliditetom, političkim oponentima nacizma i ratnim zarobljenicima. Prema podacima Yad Vashema, najveći intenzitet sustavnog i masovnog uništenja izvršen je 1942. godine, kada je u koncentracijskim logorima ubijeno dva i pol milijuna Židova, a među žrtvama holokausta bilo je i milijun i petsto tisuća djece.

Auschwitz 2 – Birkenau

U ljeto 1941. počela je treća faza postupanja prema Židovima – faza sustavnoga masovnog istrebljenja. Tada se po naredbi A. Hitlera pripremalo provođenje plana o »konačnom rješenju židovskoga pitanja«. 1942. organiziran je sustav koncentracijskih logora s plinskim komorama, a najzloglasniji su bili podignuti na teritoriju okupirane Poljske: Auschwitz/Oświęcim i Birkenau, Treblinka, Majdanek, Sobibór.

U provođenju politike progona Židova sudjelovale su i vlasti Nezavisne Države Hrvatske. Neposredno nakon uspostave NDH, pod utjecajem nacističke Njemačke, doneseni su rasni zakoni, na temelju kojih su Židovi bili proganjani, zatvarani i ubijani, a njihova je imovina uglavnom opljačkana. U proljeće i ljeto 1941. uspostavljeni su koncentracijski logori (Jadovno, Jasenovac, Stara Gradiška), gdje su masovno ubijani Srbi, Židovi i Romi. Od ukupno 39 000 Židova na području NDH stradalo ih je više od 30 000, najveći dio u ustaškim logorima, a oko 7000 otpremljeno je u smrt u nacističke logore (najviše u Auschwitz).in

O tome kako su Kostrenjani pomagali Židovima pisao je dr. sc. Vjekoslav Bakašun u knjizi “Doprinos mještana Kraljevice i Kostrene u spašavanju Židova tijekom lipnja i srpnja 1941.”.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta obilježava se nizom edukativnih, mirovnih, kulturnih i političkih aktivnosti kojima se odaje počast žrtvama Drugog svjetskog rata, podiže svijest o prevenciji genocida i doprinosi ostvarenju ciljeva UN-ove Rezolucije o danu sjećanja na holokaust.