Najčitači i najčitaniji naslovi u 2021. – Godini čitanja
Kostrenski najčitači čitaju i devedesetak knjiga godišnje – od romana Isabel Allende, Elene Ferrante i drugih najčitanijih pisaca do omiljenog dječjeg autora Davida Walliamsa.
Ako je izum tiska jedan od najvažnijih izuma u povijesti čovječanstva, onda je čitanje zasigurno jedna od najvažnijih i najkompleksnijih ljudskih vještina. Omogućuje nam da rastemo, osobno i profesionalno, omogućuje nam da putujemo kroz prostor i vrijeme, doživimo nevjerojatno, osjetimo nezamislivo. Dio smo drugih svjetova, družimo se s novim licima, postajemo dio njihovih iskustava i razmišljanja. Krademo njihova znanja. Sretni smo kad u tuđim, ljepše sročenim rečenicama, pronađemo svoje misli i emocije.
Jelena i Šimun – najčitači u 2021. godini
2021. godina obilježena kao Godina čitanja posebno je razveselila sve ljubitelje knjiga. Knjiga je napokon dobila zasluženu važnost i nadamo se da će svaka naredna godina biti jednako važna za knjige, a knjige i čitanje dio svakodnevice svih nas.
Oni su obični ljudi, baš poput svih nas. Jelena je u mirovini, posvećena obitelji, unučici i kućanstvu. Šimun ide u školu, bavi se sportom, ide i u muzičku školu, nema puno vremena… Međusobno se razlikuju, no jedno ih povezuje: oni čitaju i čitanje im je važno! Oni su NAJČITAČI Narodne knjižnice Kostrena u 2021. godini.
Jelena Dujmić, umirovljenica i mještanka Kostrene u 2021. godini pročitala je ukupno 95 knjiga. U Knjižnicu je učlanjena još od 1983. godine kad Knjižnica još nije djelovala kao samostalna i profesionalna ustanova. Čita od djetinjstva i gotovo ne pamti dio života kad knjiga nije bila dio njezina dana. Radeći kao zdravstveni djelatnik, glavna sestra anestezije, u Dječjoj bolnici na Kantridi, KBC Sušak i Rijeka, dani su joj bili poprilično naporni, ali za čitanje se uvijek našlo vremena. Knjige su joj bile odmor i relaksacija, razonoda i neiscrpan izvor novih spoznaja. Tako je i danas.
Voli raznolike žanrove knjiga, ali trileri medicinske tematike, vjerojatno zbog struke, ono je što bi izdvojila. Omiljeni autori su joj Robin Cook, Patricia Cornwell i Stephen King. U protekloj godini upoznala je još mnoge nove autore i naslove, a izdvojila bi tetralogiju Elene Ferrante: Genijalna prijateljica i napeti krimić autora Roberta Bryndza: Žena u ledu.
Šimun Reljac učenik je 5. razreda OŠ Pećine i najčitač dječjeg odjela Knjižnice. U 2021. godini pročitao je 83 knjige. Kao veliki zaljubljenik u knjige i čitanje članom naše Knjižnice postao je 2014. godine.
Šimunu je čitanje zabavno i smatra da tako korisno utroši vrijeme. Kad god mu je dosadno – čita, a uz knjigu obično utone i u san. Najviše voli knjige o prirodi, životinjama i svemiru i njih može čitati stalno, nekoliko puta istu knjigu. Voli duhovite knjige i knjige izmišljenih sadržaja.
Najdraži autor mu je David Walliams, a među knjigama koje je u protekloj godini čitao, kao najdraže izdvojio bi sve nastavke Timmy promašaja autora Stephana Pastisa.
Naše najčitače nagradili smo godišnjom članarinom i, naravno, knjigom. Želimo da im knjiga i dalje bude najbolji prijatelj!
Najčitanije knjige u 2021. godini
U 2021. godini obogatili smo knjižni fond za više od 1300 novih knjiga, a najviše su se čitali sljedeći naslovi:
-
Elena Ferrante: Lažljivi život odraslih
Radnja romana smještena je u Napulj ranih 90-ih godina dvadesetog stoljeća. Giovanna je jedinica u obitelji situiranih srednjoškolskih profesora. Djevojčica koja ulazi u pubertet i koja se mijenja, a njezino lijepo lice, barem kako misli njezin otac, postaje ružno, nalik na ono njezine tete Vittorije. Mijenja li se Giovanna doista? Pretvara li se u svoju tetu, ženu koju jedva poznaje, ali koju njezini majka i otac očito preziru? Postoji li negdje zrcalo u kojem može vidjeti kakva je doista? Giovanna traga za odgovorima u bogatom i siromašnom Napulju prelazeći nevidljive, ali teško propusne granice.
-
Isabel Allende: Japanski ljubavnik
Radnju romana najlakše je opisati kao zabranjenu ljubavnu priču između mlade američke Židovke Alme Belasco i mladog američkog Japanca Ichimeija Fukude. Njihova ljubav procvate za vrijeme Drugog svjetskog rata, a njihovo prvo odvajanje događa se u trenutku kada obitelj Fukuda odvode u američki logor rezerviran za Japance. Ichimei nakon nekoliko godina izlazi iz logora i njihova ljubavna priča nastavlja se do kraja života, ali u vrijeme koje je bilo iznimno nepovoljno za međurasne brakove.
-
Kristin Hannah: Ulica krijesnica
Iz pera omiljene i nagrađivanje spisateljice koja je milijunsku publiku osvojila romanima ljubavno-obiteljske tematike, stiže nova uzbudljiva obiteljska drama o odrastanju dviju prijateljica i svim izazovima s kojima će se suočiti na tom putu. Upoznajemo sramežljivu i nesigurnu Kate Mularkey, pomirenu sa statusom najnepopularnije djevojke u školi i prekrasnu, karizmatičnu i pomalo tajanstvenu Tully Hart koja joj, začudo, želi bi prijateljica.
-
Ivana Bodrožić: Sinovi, kćeri
U novom romanu nagrađivane autorice čitamo o tome kako nas traumatska iskustva iz najranije dobi mogu trajno onemogućiti da se kasnije partnerski ili roditeljski (zadovoljavajuće) ostvarimo. Ako i nađemo nekoga svog, s kim osjećamo da bismo mogli izgraditi zajedništvo, eto odnekud opominjućeg roditeljskog glasa ili pak pritiska tek deklarativno liberalnog društva koje u skladu s heteronormativnim poretkom još uvelike odbija redefiniranje tradicionalne institucije obitelji.
-
Jeanine Cummins: Američka prašina
Američka prašina govori o putu koji majka i sin moraju prijeći kako bi pobjegli od meksičkog kartela negdje na sigurno. U Ameriku. Pričajući priču o migrantima koji putuju na krovovima teretnih željezničkih vagona, autorica je stvorila sliku koja jasno dočarava očaj koji tjera ljude da učine ono što se doista čini neizvedivo, poput majke koja s malenim dječakom skače na krov vlaka u pokretu. No mnogo jače od tog opasnog putovanja, pljački, silovanja, otmica kojima su migranti izloženi, u čitatelju odjekuje društveni kontekst u kojem se sve to događa.
-
Bernardine Evaristo: Djevojka, žena, drugo
Roman slijedi dvanaest ženskih likova na osobnim putovanjima kroz prostor i vrijeme tijekom proteklih stotinu godina. Svaka od njih u potrazi je za nečim – bila to zajednička povijest, neočekivana budućnost, mjesto koje bi mogla nazvati domom, osjećaj pripadnosti, ljubavnik ili ljubavnica, izgubljena majka ili otac, ili tek tračak nade… Ovo je roman o budućnosti, o prošlosti. On je fikcija, on je povijest. Ovo je roman o tome tko smo danas.
-
Isabel Allende: Duga latica mora
Autorica je u novom romanu maestralno zašla u povijesne slike i opise, razradila mučnu prošlost Španjolske i Čilea. Francovi fašisti predstavljaju veliku opasnost za mnoge stanovnike koji su primorani pobjeći iz rodne zemlje. Upoznajemo mladu trudnu udovicu Roser i liječnika Victora Dalmaua, brata njene pokojne ljubavi, mlade nesretnike koji će se morati vjenčati kako bi uspjeli pobjeći u daleki, nepoznati i zastrašujući Čile. Ovaj roman obiluje istinitim povijesnim događajima, stvarnim likovima, poput slavnog pjesnika Pabla Nerude koji je odigrao jednu od ključnih uloga.
-
Alena Mornštajnová: Hana
Roman nazvan po teti protagonistice ovog djela i temeljen na stvarnim događajima vodi nas u vrijeme između 1933. i 1963. u Češku te prikazuje život triju generacija Židova. Kada devetogodišnja djevojčica Mira ode s prijateljima na rijeku igrati se na komadu plutajućeg leda, iako su joj roditelji to strogo zabranili, za kaznu joj za večerom nije dopušteno pojesti desert, princes-krafnu. Ta će se nevina dječja nepodopština ispostaviti tek početkom niza nevjerojatnih i tragičnih događaja u njezinoj obitelji, a Mira će od tog dana postani nepovratno i neraskidivo vezana uz svoju tetu. Njezina je teta Hana ćudljiva, šutljiva i depresivna žena, ali Mira će kroz suživot s njom polako otkrivati kompliciranu i tešku obiteljsku povijest. U mnoštvu radova na temu holokausta “Hana” iskače kao priča napisana na novi način, beskrajno posvećena svojim likovima, a osobito Hani koja je sve samo ne prekaljena junakinja koja je iz Auschwitza izašla s gubitkom, ali snažnija nego ikada prije.
-
Julie Caplin: Mali hotel na Islandu
Razočarana u ljubav i propale karijere, Lucy bježi od života u Engleskoj. No kada prihvati posao upraviteljice hotela Northern Lights, ne očekuje da će je put odvesti u zemlju vrućih izvora i ledenjaka posutih snježnim pahuljama – i to u društvu predivnoga škotskog barmena Alexa.
Klasičan ljubavni roman, prilično predvidljivog završetka, ali opet toliko privlačan i zanimljiv. Uz ljubavne zavrzlame i romantične scene, ono što ovu knjigu čini posebnom (kao i sve u serijalu) jesu opisi mjesta i prirodnih ljepota.
-
Fredrik Backman: Tjeskobni ljudi
Humorističan roman sa šarmantnom i zabavnom radnjom u čijem se središtu nalazi šarolika lepeza likova, koje autor duboko i detaljno tijekom radnje karakterizira, otkrivajući pritom sloj po sloj njihovih osobnosti i životnih priča. Majstorski izvedena priča istovremeno je zabavna i dirljiva, a životne priče svih protagonista tope i najtvrđa srca, prikazujući da nikoga ne treba procijeniti na prvi dojam i da svakome treba dati priliku da pokaže kakva je zapravo osoba. Backman ponovno uspješno prikazuje da je u životu najvažnije biti – čovjek.