Kostrena

Onečišćenje mora u Kostreni među glavnim temama 30. sjednice Županijske skupštine

Kao rezultat lipanjskog sastanka predstavnika PGŽ-a i INA d.d. vezanog uz onečišćenja mora na području Općine Kostrena, jučer su na sjednici Županijske skupštine prezentirane aktivnosti koje ova naftna kompanija poduzima u cilju njegovog sprječavanja.

Prema navodima Une Radulović Zekić, direktorice Održivog razvoja i zaštite zdravlja, sigurnosti i okoliša, INA d.d. redovito radi na prevenciji, a u zadnje dvije godine intenzivirane su mjere zaštite. Među ostalim, nabavljena je nova specijalizirana oprema za crpljenje i sakupljanje ugljikovodika, provodi se redovno crpljenje ugljikovodika iz podzemlja, postavljene su nove plutajuće brane i ugovorene one oceanske. Ujedno je podnesen zahtjev za dozvolu za izgradnju sidrenih sustava te provedeni geofizički istražni radovi koji su otkrili potencijalna mjesta nakupljanja fluida u podzemlju.

Kao dio dugoročnih mjera, pokrenut je natječaj za prijedlog trajnog rješenja problema, a na njegovoj provedbi angažirana je svjetski poznata konzultantska kompanija. Zekić je zaključila da je INA d.d. svjesna situacije i aktivno radi na mjerama pronalaska rješenja.

Vijećnici su iznijeli niz kritika na izneseno izvješće koje je, prema njihovim riječima, bez brojki i rokova. Ukazali su na činjenicu da nafta curi duži niz godina, međutim, prema njihovom mišljenju, i dalje se ne nude konkretna rješenja. Vijećnik Josip Katalinić naveo je da se ne radi samo o zagađenju mora već i zraka, koje je na tom području druge kategorije, kao i zagađenju bukom. Zatražio je akcijski plan sanacije koji bi uključivao tehnologije koje će se koristiti, konkretne rokove i iznos odobrenih sredstava.

Načelnik Općine Kostrena Dražen Vranić podsjetio je da je Općina na tjednoj bazi vršila uzrokovanje mora koje je dokazalo permanentno prisustvo ugljikovodika, a o čemu su obavijestili i nadležne. Istaknuo je da je zadnji nalaz uzrokovanja NZZJZ PGŽ od prošlog tjedna pokazao da je situacija nepromijenjena. Izrazio je sumnju da kod INA d.d. ne postoji volja za rješenjem problema jer se ne nude konkretni potezi i još jednom istaknuo važnost definiranja rokova. Naglasio je da ovo onečišćenje nije problem samo Kostrene već cijele županije.

Direktorica Radulović Zekić navela je da dok se ne zaključi natječaj za trajno rješenje, ne može govoriti o rokovima i budžetima. Od potencijalnih solucija izdvojila je izgradnju zida u obalnom pojasu, drenažnog zaštitnog kanala ili bušenje depresijskih zdenaca. INA d.d. će uložiti koliko je potrebno da se problem riješi, rekla je i dodala da tvrtka ne bježi od odgovornosti. Rukovoditelj održavanja u Rijeci Bojan Lončar nadovezao se i naveo da se spremnici, njih 135, redovito pregledavaju i ispituju. Istaknuto je i da će unutar desetak dana od izdavanja dozvola od strane resornog ministarstva biti postavljene oceanske brane.

Predloženo je sazivanje tematske sjednice vezano uz onečišćenje koju su vijećnici pozdravili. Zamjenik župana Vojko Braut zaključno je rekao da ne postoji poslovna odluka kompanije da se problem riješi te sugerirao da se na tematsku sjednicu pozovu članovi uprave INA d.d. kao i resornog ministarstva.