Općina - prijatelj djeceVrtić

Počinje nova pedagoška godina – kako se pripremiti za kretanje u jaslice i vrtić?

Od ponedjeljka 2. rujna kreće nova pedagoška godina, a to za neke roditelje znači i početak adaptacije njihovog djeteta na jaslice ili vrtić.

Bez sumnje, to je iznimno stresan period za roditelje i djecu, za koji gotovo nikad ne znamo što nas čeka. Neka djeca adaptaciju prolaze potpuno “bezbolno” dok za druge taj proces može potrajati mjesec dana i više. Pravila nema, kao ni čarobnog rješenja. Jedino što možemo je naoružati se strpljenjem i uz pomoć odgajatelja prebroditi ovu veliku promjenu u dječjem životu.

Pedagogica Bruna Rubinić iz Dječjeg vrtića “Zlatna ribica” ispričala sam je kako polazak djeteta u vrtić ili jaslice po prvi put narušava njegovu svakidašnju ravnotežu. To može dovesti do promjena u ponašanju – plakanje, protestiranje, bijes, bezvoljnost, razdražljivost, povučenost. Nerijetko se zna dogoditi i regresija u ponašanju odnosno da dijete više ne želi činiti ono što je do tada samostalno moglo. Pedagogica navodi kako treba imati na umu da su sva ta ponašanja prolazna. I najdruštvenijem djetetu bit će potrebno određeno vrijeme da se prilagodi novoj okolini, prostoru, prijateljima i odgajateljima.

Roditelji se trebaju voditi činjenicom da je polazak u jaslice ili vrtić istovremeno i važan dio procesa odrastanja djeteta, njegovog osamostaljenja i razvoja ličnosti. Pa u trenutcima kada žele odustati jer dijete plače i protestira, treba se sjetiti da će na kraju sve biti u redu i da će adaptacija završiti prije ili kasnije.

Kako pomoći djetetu da se lakše prilagodi

Dječji vrti “Zlatna ribica” u brošuri napravljenoj za roditelje polaznika jaslica i vrtića navodi savijete kako svom djetetu i sebi olakšati prilagodbu:

  • Upoznavanjem s promjenama koje ga očekuju, razgovorom o životu u vrtiću, tko će se o njemu brinuti dok roditelji rade, igri s drugom djecom. Pri tome treba bit konkretan, uvjerljiv i realan – u vrtiću nije sve super, tu se dijele pažnja, prostor i igračke.
  • Zajedničkim pripremama i kupovanjem stvari potrebnih za boravak u vrtiću.
  • Omogućite djetetu iskustvo da se za njega, osim vas, mogu dobro brinuti i druge odrasle osobe.
  • Skraćenim boravkom djeteta u skupini prvih dana (1-2 tjedna ako je moguće) uz postepeno produžavanje tog vremena u dogovoru s odgajateljima. Vrijeme odmora je kritično vrijeme te ga treba planirati za kasnije razdoblje.
  • Redovitim boravkom djeteta u skupini kako bi kontinuitet dolaska omogućio stjecanje osjećaja sigurnosti, povjerenja i emocionalne bliskosti s novim odraslim osobama.
  • Dopustite djetetu nošenje omiljenog predmeta ili igračke za koju je vezan (dudica, dekica, medo, lutkica i sl.) jer mu pruža osjećaj sigurnosti.
  • Vašim boravkom s djetetom u odgojnoj skupini u prvim danima, ako procijenite da bi to djetetu pomoglo. Tada je vaša uloga poticanje na samostalnosti istraživanja prostora i igračaka, ohrabrivanje na igru, duženje s djecom i odgajateljima.
  • Važan je trenutak rastanka s djetetom pri čemu roditelj treba biti smiren, ne odgađati rastanak u nedogled i ne se ponovno vraćati jer to dijete samo zbunjuje.
  • Osobito je važno s odgajateljima kontinuirano razmjenjivati važne informacije o djetetovom ponašanju i reagiranju i po potrebi se usklađivati i dogovarati nove pristupe i postupke.
  • Po povratku iz vrtića, dobro je provoditi što više vremena s djetetom. Šetati, igrati se, pričati priče, pružati nježnost, pokazati interes za njegove doživljaje iz vrtića

Iz Dječjeg vrtića “Zlatna ribica” pozivaju sve roditelje da se ne ustručavaju potražiti pomoć ili savjet od odgajatelja, pedagoga i ostatka tima te poručuju: “na taj način olakšate ćete ne samo djetetu nego i sebi jer prirodno je da se brinemo”.

Nova pedagoška godina počinje u ponedjeljak, 2. rujna. Ovom prilikom pozivamo sve vozače na dodatan oprez, naročito na prometnicama oko vrtića i škole.