KreativaRoditeljski kutak

Unikatni pokloni za Božić

Blagdansko razdoblje koje stiže budi u nama posebno veselje i radost, a katkad i zbog poklona. No, je li sama bit Božića kupovanje poklona? Mislim da tu ipak ima nešto više od pukog trošenja.

Ako unikatni pokloni za Božić nisu još dijelom vaše tradicije, vrijeme je da postanu.

Radost darivanja

Nema osobe koja ne voli primiti poklon, s time se rađamo. Ali užitak u davanju i poklanjanju drugima, to je ipak nešto što moramo naučiti od najmlađih dana. Taj entuzijazam i želja da usrećimo druge djeca moraju razviti ugledajući se na nas odrasle. Ono što se budi u njihovu unutarnjem ja pri darivanju drugih, oblikuje ih u osobe kakve će postati.

Najmlađe neće toliko veseliti kupnja poklona, ali izrada nečega čime će posebno razveseliti nekoga, trud uložen u rad i sama reakcija osobe na poklon, nešto je što će u njima probuditi osjećaj empatije, zadovoljstva i leptirića u trbuhu, jačih od samog primanja poklona.

Često se sjetim svojeg nonića koji je znao ponavljati: „Najlipše je bilo kad ste bile mićere i vavek nan neč crtale.“ Tada, u tinejdžerskim godinama nisam najbolje razumjela što time hoće reći. Sada mi je jasno koliko odrasle veseli dječja radost u darivanju i želji da izrade nešto bez materijalne, ali neprocjenjive emotivne vrijednosti.

Zašto je važno učiti djecu radosti darivanja?

  • Razvija empatiju – potiče djecu da razmišljaju što bi neku osobu veselilo. Stavljaju se u njihovu kožu i zamišljaju koji poklon bi bio savršen.
  • Darivanje je čin ljubaznosti. Na taj se način produbljuje veza s obitelji i prijateljima. Jednostavna čestitka koju su djeca sama izradila, pokazuje poštovanje i ljubav prema drugima.
  • Pokušajmo stvoriti generaciju kojoj je stalo! Koja ne haje samo za primanje i nestrpljivo paranje poklona, već se trudi i želi drugima činiti dobro.

Kako pomoći djeci u izradi poklona

Svake godine, otkad sam postala majka, trudim se obitelji pokloniti nešto u čemu je prste imalo moje dijete. Maleni ukras za bor koje su ručice izradile više su veselile baku i nonu od poklona koji smo mi odrasli kupili. Dolazimo do onoga što je moj nono govorio… Djeca imaju moć usrećiti obitelj s malo truda, a njihova sreća i ponos koji osjećaju nešto je što ih potiče da iz godine u godinu rastu.

Nekoliko ideja za poklone od glinamola iz našeg kutka:

#1 SVIJEĆNJAK

Mi smo ga radili prvi put kada je moja kći imala tri godine. Naravno da je trebala pomoć. Uživale smo u izradi koja nije komplicirana, a reakcija njezinih tete i barbe kada su ugledali poklon, neprocjenjiva je.

U videu koji sam pripremila, vidjet ćete sve potrebne korake. Meni je uvijek lakše pratiti vizualne upute.

  • Prvo izvaljajte glinamol.
  • Veličina ovisi o vašim željama. S obzirom na to da se radi o svijećnjaku, ne smije biti preširoko, tako da pravokutnik režite cca 20 cm duljine, jedna strana visina cca 7 cm, a druga cca 3 cm, tako da gornja strana ide ukoso, kao nama.
  • Nakon toga djeca mogu čačkalicama ili štapićima bušiti rupe koje će dati divan dojam kada se svijeća upali.
  • Spojite rubove kao na snimci i slobodno smočite prste da zagladite neravnine.
  • Odrežite dno mjereći prema širini svijećnjaka i ponovite postupak spajanja.
  • Kada se osuši, lagano ga pobrusite da ispravite neravnine.
  • Po želji obojite, mada su meni ovi svijećnjaci prekrasni i bijeli.

#2 ZDJELA ZA ODLAGANJE

Može biti malena za sitnice ili velika za šminke, kemijske olovke ili jednostavno sama krasiti policu.

  • Postupak je isti kao i za svijećnjak, veličinu stranica birate sami.
  • Može biti ravna ili uvijena, što ćete vidjeti na snimci.
  • Bojati možete intenzivnim vodenim bojicama, temperama, šljokicama… Na kraju polakirati. Mi imamo lak u spreju što se pokazalo jednostavno, a efektno.

#3 UKRASI ZA BOR

Ovo je najjednostavnija ideja za najmlađe. Umjesto glinamola možete rabiti i tijesto od brašna i soli te osušiti, no glinamol se ipak pokazao trajnijim i lakšim  za rukovanje.

  • Svi imamo kalupe za kekse pa rabite oblike koji su prigodni ili djeci dragi – zvijezde, srca, medenjaci…
  • Kućice i borove možete sami napraviti kao što smo mi u videu.
  • Nemojte zaboraviti probušiti rupice dok je glinamol još mekan. Bez toga neće ispuniti svrhu ukrasa za bor… ako zaboravite, ići će pod bor.J
  • Dok su ukrasi vlažni, možete crtati po glinamolu ili umetnuti dragulje, perlice i ostale detalje.
  • Kada se osuše, obojite po želji.
  • Na poleđini djeca mogu napisati posvetu koja je u našem slučaju posebno veselila našu obitelj. Poruka na poleđini može biti poput naše: Ti si moje sunce! Rastopila bi svakoga. Sam tekst neka biraju djeca za svakoga ponaosob.
  • Kada sve zgotovite, provucite trakice, špagice, končiće ili što god prigodno imate da se može objesiti na bor.

Nadam se da sam vas potaknula da krenete u akciju. Još imate dovoljno vremena, a prednost ovakvih poklona jest upravo u tome da su spremni za darivanje za dva do tri dana.

Sretno glinamolanje te ugodni i veseli blagdani svima!