Blagdan Sveta tri kralja
Znate li što zapravo slavimo na blagdan Sveta tri kralja, poznat i kao Bogojavljenje?
Blagdan Sveta tri kralja ili Bogojavljenje, obilježava se 6. siječnja, uz bogatu simboliku i tradiciju. Ova svetkovina, duboko ukorijenjena u kršćanskom kalendaru, slavi objavu Boga čovječanstvu u ljudskom liku – u osobi Isusa Krista.
Tko su Sveta tri kralja?
Sveta tri kralja – Gašpar, Melkior i Baltazar – u kršćanskoj tradiciji simboliziraju mudrace koji su, prateći zvijezdu s Istoka, stigli u Betlehem pokloniti se novorođenom Isusu. Donijeli su mu tri dara: zlato, tamjan i smirnu. Ovi darovi nisu slučajni – zlato označava Isusovo kraljevsko dostojanstvo, tamjan njegovo božanstvo, a smirna podsjeća na njegovu ljudsku smrt.
Bogojavljenje na Istoku i Zapadu
Iako Bogojavljenje slave i zapadne i istočne crkve, naglasci se ponešto razlikuju. U Rimokatoličkoj crkvi ovaj blagdan slavi pohod mudraca, dok pravoslavne crkve stavljaju veći naglasak na Isusovo krštenje. Na Istoku se na ovaj dan održava obred blagoslova voda, koji se tradicionalno izvodi uz rijeke, jezera ili mora. Križ se baca u vodu, a oni koji ga izrone smatraju se posebno blagoslovljenima.
Simbolika i povijest
Mudraci su u srednjem vijeku dobili simboliku predstavnika triju kontinenata (Azije, Afrike i Europe) te triju životnih dobi – mladosti, zrelosti i starosti. Prema predaji, relikvije Sveta tri kralja prenesene su iz Carigrada u Milano, a zatim u Köln, gdje se i danas čuvaju u jednoj od najpoznatijih katedrala.
Prvi spomen Bogojavljenja nalazimo u djelima Klementa Aleksandrijskog na prijelazu iz 2. u 3. stoljeće, dok je kao službeni crkveni blagdan ustanovljen u 4. stoljeću.
Blagdan Sveta tri kralja zaokružuje božićno vrijeme. Na taj dan se uobičajeno skidaju dekoracije s božićnog drvca, a drvce se iznosi iz kuće i poslijednji put se pale adventske svijeće.
Blagoslov vode i kuća
I u hrvatskoj tradiciji, Sveta tri kralja označavaju završetak božićnog vremena. Običaj blagoslova vode na blagdan Bogojavljenja duboko je ukorijenjen među katolicima. Tom vodom svećenici blagoslivljaju domove i obitelji, a na nadvratnike vrata ispisuju se slova G, M i B – inicijali Gašpara, Melkiora i Baltazara, ili pak fraza Christus mansionem benedicat (Krist neka blagoslovi ovaj dom).
Kraljevski kolač
U mnogim će se domovima za Sveta tri kralja na blagdanskom stolu naći i tradicionalni Kraljevski kolač u čiji se nadjev obično stavlja figurica malog Isusa, negdje je to novčić ili zrno graha, a onaj tko ga pronađe smatra se da će biti osobito sretan u godini koja je počela. Imena i recepti za ovaj kolač se razlikuju, no simbolika ovog blagdana nosi univerzalnu poruku, podsjećajući nas na darove koje i mi možemo donijeti u svakodnevni život – ljubav, vjeru i dobrotu prema bližnjima.